IOTA Satın Alma Rehberi

0
61

Eğer siz de son zamanlarda IOTA’nın yarattığı heyecana kapıldıysanız, bir şekilde IOTA edinip yerinizi almak istiyorsunuzdur. Peki IOTA nasıl edinilir, gönderilir ya da alınır?

(IOTA hakkında detaylı bilgiye bu ekşisözlük başlığından, resmi sitesinden, ya da bu kaynaktan ulaşabilirsiniz.)

Not: Yalnızca yazının sonundaki link referanslıdır. Bu linkten üye olarak bana destek olabilirsiniz.


IOTA satın almanız için öncelikle BTC (bitcoin) ya da ETH (ethereum)’niz olmalı. Bu iki coinin hangi sitelerden nasıl alınacağına dair internette sürüyle kaynak var. Türkiye borsalarının sitelerinde de açıklayıcı anlatımlar var (ParibuBTCTurk vs.). Eğer BTC’niz ya da ETH’niz yoksa, önce bunlardan birini alın ve sonra yazıyı okumaya davam edin. ETH almanız sizin için daha iyi olacaktır, çünkü ETH, transfer ücretleri ve hız bakımından daha avantajlı.


BTC’nizi ya da ETH’nizi aldıysanız, yapmanız gereken bunları IOTA satışı (ya da çevrimi) yapan bir borsaya aktarmak. Şu anda IOTA’nın işlem gördüğü ana iki borsa var: Bitfinex ve Binance (Başka borsalar da var, Kore borsaları gibi). Yapmanız gereken bu borsalardan birinde hesap açmak. Her ikisinde de IOTA alım satımı için verification yapmanıza gerek yok. Hesap açarken Two-Factor Authentication’ı mutlaka açın (Tek yapmanız gereken telefonunuza Google Authenticator app’ini indirmek, zaten kurulu değilse).

Binance, Bitfinex’in yanında bile daha şüpheli duran bi’ borsa (görünüşünden yargıladım), dolayısıyla yazının devamında Bitfinex özelinde devam edeceğim (Binance’de de adımlar birebir aynı olacaktır.)


Hesap açıp, giriş yaptıktan sonra yapmanız gerekenler şunlar;

Sağ üstten Deposit’i seçin.

Tercihinize göre Bitcoin ya da Ethereum’u seçin.

Exchange wallet altındaki “Click to generate address”i tıklayın. Size yeni bir ETH adresi verecek. ETH’nizin olduğu siteye gidin (Paribu, BTCTurk, Coinbase vs.) ve ETH’nizi yeni oluşturduğunuz bu adrese yollayın. Mesela,

Sağdaki ikonu tıklayarak adresi kopyalayabilirsiniz.

(Not: Bu yazı yazılırken Bitfinex minimum 18 IOTA almanıza izin veriyordu. ETH gönderirken bunu göz önünde bulundurun.)

ETH’leriniz Bitfinex hesabınıza geldiğinde (5dk ya da daha uzun sürebilir, kontrol ede durun), bu sefer Trading’i, oradan IOTA’yı ve ardından IOTA/BTC ya da IOTA/ETH’yi seçin (Ethereum yolladıysanız IOTA/ETH, bitcoin yolladıysanız IOTA/BTC).

Sol taraftaki bu Order Form’undan Limit’i Market yapın (Neden? O kısmını ben de bilmiyorum, anlayan beri gelsin.)
(Not: kaya atabey yorumunda limitin nasıl kullanılacağını açıkladı. Dileyenler yorumlara bakabilir. Kendisine teşekkürler.)

Amount MI’nin yanındaki yeşil butona tıklayarak, alabileceğiniz maksimum IOTA miktarını hesaplatın ve Exchange Buy’ı tıklayın. Tebrikler, ilk IOTA’nızı aldınız!

(Not: Aslında MIOTA, yani 1 Milyon IOTA satın aldınız, detaylı bilgi kaynaklarda)

Unutmayın, IOTA’larınızı Bitfinex’te de saklayabilirsiniz. Eğer Bitfinex’te kalmayı tercih ederseniz, bir sonraki adımı atlayabilirsiniz.


Peki, Bitfinex’in geçmişi göz önünde bulundurulduğunda, IOTA’larımızı başka nerede saklayabiliriz? Resmi cüzdanı bu adresten indirip, tüm IOTA’larınızı ücretsiz bi şekilde aktarabilirsiniz. (Windows için IOTA.Wallet.Setup.2.5.4.exe’yi indirmeniz gerekir)

Cüzdanın kurulumu için;

IOTA’da Username, ID ya da adres yerine SEED denen ve 81 büyük harf ve 9 rakamından oluşan bir dizi var. Bu Seed’i de siz belirliyorsunuz. Bunun için internet siteleri olmakla beraber, (Bu ve bu site gibi) Seed’inizi bilen birisi hesabınıza erişebileceği için, bu siteleri kullanırken dikkatli olmanız gerekli (siteye girdikten sonra internet erişiminizi kapatıp devam edebilirsiniz). Bilgisayarınızda Python yüklüyse, aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz;

from random import SystemRandom
alphabet = u’9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ’
generator = SystemRandom()
print(u’’.join(generator.choice(alphabet) for _ in range(81)))

Bir diğer yöntem de Windows Tuşu + R ile Çalıştırı başlatıp, ardından powershell yazarak, Powershell’i başlatmak ve şu satırları yazmak;

-join ([char[]](65..90+57..57)*100 | Get-Random -Count 81)

Bu yöntem de size bir Seed oluşturacaktır.

Seed’inizi güvenli bir yerde saklayın ve kimseyle paylaşmayın. Ve unutmayın, seedinizi kaybederseniz, cüzdanınıza erişemezsiniz.

Bu aşamada sizden NODE seçmeniz istenirse, bu listeden beğendiğiniz node’u seçin (ya da size yakın olanı sanırım tam şeyedemedim, site çok güzel).

Seed’inizi girdikten sonra karşınıza şöyle bi ekran çıkacak,

Fakirliğim ifşa

Receive’i tıklayın ve yeni bir adres yaratın;

Bu adrese IOTA’larınızı yollayabilirsiniz. Bunun için tekrar Bitfinex’e dönün;

Withdraw’u ve ardından IOTA’yı tıklayın.

Address kısmına yeni oluşturduğunuz IOTA adresinizi, Send Amount kısmına göndermek istediğiniz miktarı yazın (hepsini seçmek için sağ taraftaki “Available IOTA Balances” penceresini kullanın). Göreceksiniz ki “Receive Amount”, “Send Amount” ile aynı (magic), çünkü transfer ücreti yok! Request Withdrawal’ı tıklayın ve gönderin.

Gönderdiğiniz IOTA’ların cüzdanınıza gelmesi için, cüzdanınızı açık tutun. Bir süre sonra IOTA’larınız hesabınızda gözükecektir. Birinci adımdan tekrarlayarak daha fazla IOTA alın (daha fazla).

Not: IOTA’da gönderim adresleri tek kullanımlıktır. Herhangi bi adresi gönderim yapmak için kullandıktan sonra, yeni adres oluşturun.

Not2: /r/IOTAFaucet/ subredditinden çok küçük miktarlarda iota alabilirsiniz (Ücretsiz, oynamalık).


Daha detaylı ya da teknik bilgiye kaynakçadan ulaşabilirsiniz.
Yazıda hata ya da eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz bir bilgi varsa lütfen iletişime geçin.

IOTA göndermenin gerçekten bedava olduğunu görmek isterseniz, adresime dilediğiniz miktarda yollayabilirsiniz 😍;

ZDJNN9KDSCG9A9IFAMGHHSPIJWJOQSHYKQHZVOIGXVXQWLUCMGMYNGTZMZCXS9XKRTNIKEXHJCA9UPCZXED9XWCVZA

Ya Ethereum? Transferler ücretli buyrun görün;

0x160a83a143fe6dbb7d565fb9971cddbce0f6f173

Bitcoin?

1PVKTRVv39M5FfjHDR79Kwwsw8Xz7DSk2x

Not: Yoğun istek üzerine referanslı link eklendi, buradan üye olarak destek olabilirsiniz. (Ponziler hala ölebilir)

Kaynakça:
iota.org
iotasupport.com
iota.dance
ekşisözlük iota başlığı
ekşisözlük iota uzmanı cladoceran
reddit iota subredditi
iota guide and faq
iota tutorial

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here